Reset Animation

Reset Camera

Previous Animation

Next Animation

Tutorial

Loading 3D model...

TLDR

O hydroizolacji słów kilka

Dlaczego hydroizolacja? 🏠

Zawilgocenie ścian💡, pleśń, grzyb czy nawet uszkodzenia strukturalne...

Dopiero przygotowujesz się do budowy domu, więc być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, że takie problemy mogą wynikać z niewłaściwie wykonanej hydroizolacji fundamentu💡. A może nawet nie wiesz, że hydroizolację trzeba wykonać? I to dokładnie! Z dbałością o każdy szczegół, od właściwego wyboru materiałów po precyzyjne wykonanie poszczególnych etapów aplikacji. Dlatego zasługuje ona na osobny podpunkt. By na budowie wymarzonego domu podejść do tematu z odpowiednią wiedzą i pełnym przygotowaniem.

W dalszych lekcjach naszego Kursu Budowy Fundamentów znajdziesz dokładne wskazówki, sprawdzone techniki oraz praktyczne porady, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych błędów przy wykonywaniu hydroizolacji. Dowiesz się też jakie materiały rekomendujemy razem z ekspertami SUEZ Izolacje Budowlane🔗, jak je poprawnie zastosować oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby fundamenty były on point!

Jakiego materiału najlepiej użyć do hydroizolacji i jakie materiały się ze sobą łączą? 🏠

Wszystko ładnie, wszystko pięknie, hydroizolacja to must-have itp. itd.

Tylko na jaki materiał się zdecydować i jak tak właściwie rozpocząć research?

Na przykład od tej lekcji. :)

Jedną z najczęściej wybieranych i najlepszych opcji jest wykonanie izolacji poziomej💡 z papy i izolacji pionowej💡 z masy KMB. Z czego wynika jej popularność? Przede wszystkim z tego, że układanie papy to robota szybka i prosta, a papa nie pęka kiedy podłoże się zarysuje. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci – największym wyzwaniem jest tutaj staranne uszczelnienie połączenia między masą KMB, a papą. Jeśli nie zostanie to wykonane zgodnie z zaleceniami producenta, może pojawić się problem z nieszczelnościami. Aby tego uniknąć, często konieczne jest zastosowanie dodatkowych materiałów poprawiających przyczepność (= dodatkowe koszty).

Kolejną doskonałą opcją dla większości nowobudowanych domów wydaje się połączenie izolacji poziomej💡 ze szlamu mineralnego z izolacją pionową💡 z masy KMB. Materiały te doskonale ze sobą współgrają, liczy się tylko kolejność: najpierw szlam, potem masa KMB (wynika to z tego, że KMB jest hydrofobowe czyt. “odpycha wodę”). I gotowe – solidna i trwała hydroizolacja na lata zrobiona.

Jeśli zależy Ci na prawdziwej hydroizolacyjnej petardzie, to eksperci z SUEZ Izolacje Budowlane polecają papę fundamentową ICOPAL FUNDAMENT 4.0🔗 na izolację poziomą💡 oraz masa izolacyjna BituTop 2k🔗 jako izolację pionową💡 z fasetą💡 wykonaną z trójkątnej taśmy elastomerowo-bitumicznej Bornit DB🔗.

Wybór materiałów do hydroizolacji zależy tak właściwie od specyfiki Twojej budowy i nie oszukujmy się - budżetu. Z naszymi wskazówkami na pewno znajdziesz rozwiązanie idealne dla swojego domu i portfela.

Dysperbit jako hydroizolacja? 🏠

Wyjaśnijmy sobie coś na samym starcie. DYSPERBIT NIE JEST HYDROIZOLACJĄ💡, a jedynie może być kiepską warstwą gruntującą pod docelową hydroizolacją. Przez długi czas był popularnym wyborem, głównie ze względu na swoją niską cenę i brak lepszych opcji. Ale tak naprawdę to czy zastosujesz produkt dysperbitopodobny, czy pozostawisz ściany fundamentowe bez takiej warstwy niewiele zmieni w kwestii izolacji fundamentów, a kilkaset złotych wyrzucisz w błoto - dosłownie.

Możemy policzyć zgrubnie o jakich kwotach mówimy. Wyobraźmy sobie nasz dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych ze ścianami fundamentowymi💡 o wysokości 1 metr i obwodzie 80 metrów. Dysperbitem chcemy pomalować ściany dwukrotnie tylko od zewnątrz. Przy takich założeniach zużyjemy go około 160 kg, co przełoży się na bezsensowny wydatek rzędu 650 zł. A równie dobrze moglibyśmy pozostawić “goły mur”...

Na nasze szczęście (i Wasze!) na rynku pojawiły się zdecydowanie lepsze alternatywy, takie jak szlamy mineralne i KMB (polimerowo-bitumiczne masy hydroizolacyjne). W porównaniu do dysperbitu oferują one nie tylko lepszą izolację, ale także posiadają szereg innych zalet. Elastyczność, większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku szlamów mineralnych także paroprzepuszczalność i ochrona przed promieniami UV. Taka hydroizolacja to obecnie najlepsza praktyka dla standardowych domów jednorodzinnych! Warto zatem przy podejmowaniu decyzji o izolacji fundamentów sprawdzić Twojego wykonawcę i rozważyć bardziej rozsądne, nowocześniejsze sposoby, które zapewnią solidną ochronę, a także oszczędność czasu - bez ponownego izolowania fundamentów za kilka lat. Jeśli zastosujemy masę KMB na taką samą powierzchnię wydamy około 3200 zł. Subtelna różnica jest jednak taka, że w tym wypadku MAMY hydroizolację.

Teraz (gdy wiesz już jak ważna jest hydroizolacja) możesz mieć pewność, że po jej prawidłowym wykonaniu Twoje fundamenty będą nie tylko solidne, ale i doskonale zabezpieczone przed wilgocią. A to gwarancja, że Twój wymarzony dom będzie stał laaaaata!

Sposoby hydroizolacji ławy fundamentowej: dookoła czy na ławie?

I kolejny raz - może nawet trochę jak zacięta płyta, ale nie przeszkadza nam to 😀 - hydroizolacja💡 fundamentów to temat, którego nie można zlekceważyć! Chcemy, żeby Twoje fundamenty były suche i bezpieczne przez lata, więc porozmawiajmy o dwóch sposobach, jak to tak właściwie zrobić.

Ławę fundamentową💡 możesz zabezpieczyć na dwa sposoby: nakładając hydroizolację dookoła ławy, albo na samej ławie (pod ścianą murowaną).

W naszym Kursie polecamy rozwiązanie "dookoła", bo daje ono lepszą ochronę przed wodą, ale opiszemy też, jak działa metoda "na ławie" - by wybrać to, co najlepiej pasuje do Twojego projektu.

Zaczynamy!

Hydroizolacja na ławie fundamentowej

Podstawowe zasady wykonania

Hydroizolację na ławie💡 wykonujemy bezpośrednio po jej betonowaniu, przed wzniesieniem ściany fundamentowej💡 (tej murowanej). Po wzniesieniu ścian fundamentowych do poziomu 0, nanosimy na nie hydroizolację i łączymy ją z tą, którą wcześniej wykonaliśmy na ławie, tworząc szczelną powłokę chroniącą fundamenty przed wilgocią.

Brzmi prosto, prawda? No właśnie, nie zawsze jest to takie proste. Ważne, żeby zrozumieć, że ława w tej metodzie pozostaje bez hydroizolacji. Jest to akceptowalne, gdy woda nie wywiera ciśnienia na ściany i długotrwale nie zbiera się przy ławach.

Ochrona ławy

Beton💡 otuliny daje ochronę zbrojenia na czas użytkowania, czyli "zwyczajowo" przez 50 lat. W miejscach, gdzie mamy rdzenie💡 w ścianie fundamentowej, czy słupy trzeba zastosować dodatkowe zabezpieczenie. W takich punktach papę przecinają pręty zbrojeniowe, co może stwarzać „szczeliny” w izolacji. Zaleca się tu wykorzystanie do tego szlamu mineralnego💡. Ochrona ławy wymaga naprawdę precyzyjnej kolejności prac – najpierw izolujemy słupy, później ławę.

A jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że wszystko będzie działać przez kolejne pokolenia, możesz zwiększyć trwałość fundamentu, stosując beton napowietrzony lub wodoszczelny.

Zastosowanie rozwiązania

Gdzie ta metoda może się sprawdzić? Na gruntach, które dobrze przepuszczają wodę, czyli takich, w których nie będzie się ona gromadzić się przy fundamencie. Zatem, jeśli Twoja działka jest położona na takim terenie, a zwierciadło wód gruntowych znajduje się kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu posadowienia, możesz przemyśleć tę opcję.

Dodatkowo, jeśli projektujesz dom z myślą o typowym okresie użytkowania (50 lat), to także jest całkiem rozsądny wybór.

Podsumowując:

Jeśli Twoje fundamenty znajdują się w miejscu, gdzie nie ma ryzyka zbierania się wody (stabilny poziom wód gruntowych), to hydroizolacja wykonana na ławie będzie ok. Jeśli natomiast masz do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, gromadzeniem się wody lub innymi niekorzystnymi warunkami – lepiej postawić na hydroizolację całych ław fundamentowych.

I jak to się mówi przysłowiowo... dmuchać na zimne.😉

Hydroizolacja całej ławy

Podstawowe zasady wykonania

Hydroizolacja całej ławy fundamentowej💡 to podejście, które zapewnia solidną ochronę przed wodą na całej długości fundamentu i po całym jego obwodzie. W tej metodzie chodzi o to, by hydroizolacja obejmowała całą ławę – znajdowała się pod nią i tworzyła ciągłą warstwę ochronną dla całej konstrukcji fundamentu.

Sposób ten jest przez nas polecany, ponieważ zabezpiecza fundamenty przed bezpośrednim kontaktem z wodą i zapobiega podciąganiu kapilarnemu (czyli „wchłanianiu” wody w górę, do ścian i ław).

Przy wykonaniu hydroizolacji całościowej💡 również ważna jest odpowiednia kolejność prac. Najpierw hydroizolacja pozioma na warstwie betonu podkładowego💡, dopiero potem betonowanie ław (pamiętając o tym, że całość musi być wykonana w szalunkach). Oznacza to, że sama izolacja jest realizowana etapami: w pierwszej kolejności pod ławą (na warstwie chudego betonu), a później, po wzniesieniu ścian fundamentowych, także na samej konstrukcji ścian.

Zastosowanie rozwiązania

Sposób hydroizolacji dookoła ławy stosuje się w przypadku ław fundamentowych ze ścianami murowanymi, całych ścian i ław żelbetowych, czy słupów.

Tak w zasadzie jest to rozwiązanie uniwersalne, które idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy na działce masz wysoki poziom wód gruntowych. Dlaczego? Bo skutecznie izoluje fundamenty przed niekorzystnym wpływem wody. Sposób ten zwiększa tym samym trwałość fundamentów, eliminując ryzyko kontaktu konstrukcji z wodą, co bezpośrednio wpływa na długowieczność budynku. Oznacza to, że wybierając hydroizolację dookoła ławy minimalizujesz ryzyko uszkodzeń i degradacji fundamentów Twojego nowego domu.

Podsumowując:

Hydroizolacja całej ławy fundamentowej to rozwiązanie, które rekomendujemy szczególnie w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki lub tam, gdzie przewiduje się długotrwały okres użytkowania budynku (50 lat i więcej). Jest to pewny sposób na ochronę fundamentów, a na pewno Ci na tym zależy. 😉

Koszty hydroizolacji – analiza

Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie kosztów różnych wariantów izolacji. W naszych rozważaniach bazujemy na sposobie zaizolowania ściany fundamentowej, powyżej ławy fundamentowej do wysokości 1,0 m – czyli typowego rozwiązania w Polsce (choć nie do końca poprawnego, używanego tu przez nas tylko dla łatwego porównania). Konkretnie jest to prawie 155 m2 powierzchni do zaizolowania przy domku o powierzchni 100 m2 + 53 m2 garażu w rzucie parteru.

Dodatkowo przygotowaliśmy tabelę porównawczą kosztów materiałów i robocizny (taki kalkulator), którą możesz sprawdzić TUTAJ🔗. Dzięki temu plikowi możesz przeliczyć na swoich cenach i warstwach koszty, aby dokładnie porównać opcje hydroizolacji, które rozważasz.

[ Analiza przeprowadzona została w grudniu 2024. ]

Zaczynamy!

Opcje izolacji cienkowarstwowej

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest 2 x warstwa dysperbitu, co wynika z jego niskiej ceny i... patologicznej tradycji. Koszt samych materiałów dla domku 100 m2 + 53 m2 garażu na parterze wynosi nieco ponad 1000 zł. Jeśli zlecamy wykonanie tej izolacji profesjonalistom, robocizna pochłania dodatkowe 4628 zł, co łącznie daje ponad 5000 zł.

Problem? Taka izolacja praktycznie nie chroni fundamentów. Jest nietrwała, rozpuszcza się z czasem pod wpływem wilgoci. Innymi słowy – te 5000 zł, które na nią przeznaczysz to pieniądze wyrzucone w błoto.

Zgodnie z kartą techniczną producenta dysperbitu, powinno się stosować 2 do 4 warstw tego materiału. Porównując to jednak z profesjonalnym środkiem PCI Pecimor F (dwie warstwy), okazuje się, że dysperbit jest nie tylko jakościowo gorszy, ale kosztuje tyle samo przy 2 warstwach! Przy 4 warstwach dysperbitu, czyli tak jak prawdopodobnie każdy powinien zrobić (żeby było jako-tako) wychodzi ta zabawa prawie 4k drożej niż PCI F.

Alternatywą jest tutaj także środek Bitubase, którego koszt i jakość są porównywalne do PCI Pecimor F. Wszystkie te opcje to jednak izolacje cienkowarstwowe, które nie radzą sobie z mostkowaniem rys, gdy takie powstaną.

Opcje izolacji grubowarstwowej

Izolacje grubowarstwowe takie jak KMB są bardziej kosztowne, ale oferują znacznie wyższy poziom ochrony. Przykładowa kombinacja hydroizolacji “z prawdziwego zdarzenia” to PCI F jako grunt + dwie warstwy PCI Pecimor 2K (o łącznej grubości 4 mm). Koszt materiałów wynosi tu około 6000 zł. I jasne, to spory wydatek, ale z błogosławieństwem bożym w cenie – w końcu to izolacja typu KMB. A tak serio taki wariant zapewnia izolację najwyższej klasy, odporną na wszelkie warunki atmosferyczne i trwałą na lata. Według nas warto. ;)

Kolejna odsłona to sam Bitubase 2K, która jest jeszcze droższa, ale podobny jakościowo do poprzednika.

Czy warto wykonać hydroizolację samodzielnie?

Zdecydowanie tak, jeśli masz trochę czasu i chęci do pracy.

Choć robocizna w przypadku hydroizolacji, zarówno cienkowarstwowej, jak i grubowarstwowej, może być kosztowna, same prace nie należą do skomplikowanych. Nakładanie izolacji cienkowarstwowej przyrównalibyśmy do malowania ścian pędzlem, a grubowarstwowej – do nakładania tynku.

Przy sprzyjającej pogodzie takie zadanie można spokojnie wykonać w tydzień, oszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kwotę, którą pochłonęłaby robocizna, możesz więc przeznaczyć na wybranie lepszych materiałów – na przykład na izolację typu KMB. W efekcie zyskujesz solidną ochronę fundamentów i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. A jeśli przyłożysz się do tego zadania, efekt będzie porównywalny z pracą profesjonalistów, a może nawet lepszy! A na pewno tańszy. No i faktycznie będziesz mieć hydroizolację, a nie czarną maź, która nic tu nie daje.


Lekcje

Model 3D

Tekst

TLDR

0:00/1:34

O hydroizolacji słów kilka

Dlaczego hydroizolacja? 🏠

Zawilgocenie ścian💡, pleśń, grzyb czy nawet uszkodzenia strukturalne...

Dopiero przygotowujesz się do budowy domu, więc być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, że takie problemy mogą wynikać z niewłaściwie wykonanej hydroizolacji fundamentu💡. A może nawet nie wiesz, że hydroizolację trzeba wykonać? I to dokładnie! Z dbałością o każdy szczegół, od właściwego wyboru materiałów po precyzyjne wykonanie poszczególnych etapów aplikacji. Dlatego zasługuje ona na osobny podpunkt. By na budowie wymarzonego domu podejść do tematu z odpowiednią wiedzą i pełnym przygotowaniem.

W dalszych lekcjach naszego Kursu Budowy Fundamentów znajdziesz dokładne wskazówki, sprawdzone techniki oraz praktyczne porady, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych błędów przy wykonywaniu hydroizolacji. Dowiesz się też jakie materiały rekomendujemy razem z ekspertami SUEZ Izolacje Budowlane🔗, jak je poprawnie zastosować oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby fundamenty były on point!

Jakiego materiału najlepiej użyć do hydroizolacji i jakie materiały się ze sobą łączą? 🏠

Wszystko ładnie, wszystko pięknie, hydroizolacja to must-have itp. itd.

Tylko na jaki materiał się zdecydować i jak tak właściwie rozpocząć research?

Na przykład od tej lekcji. :)

Jedną z najczęściej wybieranych i najlepszych opcji jest wykonanie izolacji poziomej💡 z papy i izolacji pionowej💡 z masy KMB. Z czego wynika jej popularność? Przede wszystkim z tego, że układanie papy to robota szybka i prosta, a papa nie pęka kiedy podłoże się zarysuje. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci – największym wyzwaniem jest tutaj staranne uszczelnienie połączenia między masą KMB, a papą. Jeśli nie zostanie to wykonane zgodnie z zaleceniami producenta, może pojawić się problem z nieszczelnościami. Aby tego uniknąć, często konieczne jest zastosowanie dodatkowych materiałów poprawiających przyczepność (= dodatkowe koszty).

Kolejną doskonałą opcją dla większości nowobudowanych domów wydaje się połączenie izolacji poziomej💡 ze szlamu mineralnego z izolacją pionową💡 z masy KMB. Materiały te doskonale ze sobą współgrają, liczy się tylko kolejność: najpierw szlam, potem masa KMB (wynika to z tego, że KMB jest hydrofobowe czyt. “odpycha wodę”). I gotowe – solidna i trwała hydroizolacja na lata zrobiona.

Jeśli zależy Ci na prawdziwej hydroizolacyjnej petardzie, to eksperci z SUEZ Izolacje Budowlane polecają papę fundamentową ICOPAL FUNDAMENT 4.0🔗 na izolację poziomą💡 oraz masa izolacyjna BituTop 2k🔗 jako izolację pionową💡 z fasetą💡 wykonaną z trójkątnej taśmy elastomerowo-bitumicznej Bornit DB🔗.

Wybór materiałów do hydroizolacji zależy tak właściwie od specyfiki Twojej budowy i nie oszukujmy się - budżetu. Z naszymi wskazówkami na pewno znajdziesz rozwiązanie idealne dla swojego domu i portfela.

Dysperbit jako hydroizolacja? 🏠

Wyjaśnijmy sobie coś na samym starcie. DYSPERBIT NIE JEST HYDROIZOLACJĄ💡, a jedynie może być kiepską warstwą gruntującą pod docelową hydroizolacją. Przez długi czas był popularnym wyborem, głównie ze względu na swoją niską cenę i brak lepszych opcji. Ale tak naprawdę to czy zastosujesz produkt dysperbitopodobny, czy pozostawisz ściany fundamentowe bez takiej warstwy niewiele zmieni w kwestii izolacji fundamentów, a kilkaset złotych wyrzucisz w błoto - dosłownie.

Możemy policzyć zgrubnie o jakich kwotach mówimy. Wyobraźmy sobie nasz dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych ze ścianami fundamentowymi💡 o wysokości 1 metr i obwodzie 80 metrów. Dysperbitem chcemy pomalować ściany dwukrotnie tylko od zewnątrz. Przy takich założeniach zużyjemy go około 160 kg, co przełoży się na bezsensowny wydatek rzędu 650 zł. A równie dobrze moglibyśmy pozostawić “goły mur”...

Na nasze szczęście (i Wasze!) na rynku pojawiły się zdecydowanie lepsze alternatywy, takie jak szlamy mineralne i KMB (polimerowo-bitumiczne masy hydroizolacyjne). W porównaniu do dysperbitu oferują one nie tylko lepszą izolację, ale także posiadają szereg innych zalet. Elastyczność, większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku szlamów mineralnych także paroprzepuszczalność i ochrona przed promieniami UV. Taka hydroizolacja to obecnie najlepsza praktyka dla standardowych domów jednorodzinnych! Warto zatem przy podejmowaniu decyzji o izolacji fundamentów sprawdzić Twojego wykonawcę i rozważyć bardziej rozsądne, nowocześniejsze sposoby, które zapewnią solidną ochronę, a także oszczędność czasu - bez ponownego izolowania fundamentów za kilka lat. Jeśli zastosujemy masę KMB na taką samą powierzchnię wydamy około 3200 zł. Subtelna różnica jest jednak taka, że w tym wypadku MAMY hydroizolację.

Teraz (gdy wiesz już jak ważna jest hydroizolacja) możesz mieć pewność, że po jej prawidłowym wykonaniu Twoje fundamenty będą nie tylko solidne, ale i doskonale zabezpieczone przed wilgocią. A to gwarancja, że Twój wymarzony dom będzie stał laaaaata!

Sposoby hydroizolacji ławy fundamentowej: dookoła czy na ławie?

I kolejny raz - może nawet trochę jak zacięta płyta, ale nie przeszkadza nam to 😀 - hydroizolacja💡 fundamentów to temat, którego nie można zlekceważyć! Chcemy, żeby Twoje fundamenty były suche i bezpieczne przez lata, więc porozmawiajmy o dwóch sposobach, jak to tak właściwie zrobić.

Ławę fundamentową💡 możesz zabezpieczyć na dwa sposoby: nakładając hydroizolację dookoła ławy, albo na samej ławie (pod ścianą murowaną).

W naszym Kursie polecamy rozwiązanie "dookoła", bo daje ono lepszą ochronę przed wodą, ale opiszemy też, jak działa metoda "na ławie" - by wybrać to, co najlepiej pasuje do Twojego projektu.

Zaczynamy!

Hydroizolacja na ławie fundamentowej

Podstawowe zasady wykonania

Hydroizolację na ławie💡 wykonujemy bezpośrednio po jej betonowaniu, przed wzniesieniem ściany fundamentowej💡 (tej murowanej). Po wzniesieniu ścian fundamentowych do poziomu 0, nanosimy na nie hydroizolację i łączymy ją z tą, którą wcześniej wykonaliśmy na ławie, tworząc szczelną powłokę chroniącą fundamenty przed wilgocią.

Brzmi prosto, prawda? No właśnie, nie zawsze jest to takie proste. Ważne, żeby zrozumieć, że ława w tej metodzie pozostaje bez hydroizolacji. Jest to akceptowalne, gdy woda nie wywiera ciśnienia na ściany i długotrwale nie zbiera się przy ławach.

Ochrona ławy

Beton💡 otuliny daje ochronę zbrojenia na czas użytkowania, czyli "zwyczajowo" przez 50 lat. W miejscach, gdzie mamy rdzenie💡 w ścianie fundamentowej, czy słupy trzeba zastosować dodatkowe zabezpieczenie. W takich punktach papę przecinają pręty zbrojeniowe, co może stwarzać „szczeliny” w izolacji. Zaleca się tu wykorzystanie do tego szlamu mineralnego💡. Ochrona ławy wymaga naprawdę precyzyjnej kolejności prac – najpierw izolujemy słupy, później ławę.

A jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że wszystko będzie działać przez kolejne pokolenia, możesz zwiększyć trwałość fundamentu, stosując beton napowietrzony lub wodoszczelny.

Zastosowanie rozwiązania

Gdzie ta metoda może się sprawdzić? Na gruntach, które dobrze przepuszczają wodę, czyli takich, w których nie będzie się ona gromadzić się przy fundamencie. Zatem, jeśli Twoja działka jest położona na takim terenie, a zwierciadło wód gruntowych znajduje się kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu posadowienia, możesz przemyśleć tę opcję.

Dodatkowo, jeśli projektujesz dom z myślą o typowym okresie użytkowania (50 lat), to także jest całkiem rozsądny wybór.

Podsumowując:

Jeśli Twoje fundamenty znajdują się w miejscu, gdzie nie ma ryzyka zbierania się wody (stabilny poziom wód gruntowych), to hydroizolacja wykonana na ławie będzie ok. Jeśli natomiast masz do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, gromadzeniem się wody lub innymi niekorzystnymi warunkami – lepiej postawić na hydroizolację całych ław fundamentowych.

I jak to się mówi przysłowiowo... dmuchać na zimne.😉

Hydroizolacja całej ławy

Podstawowe zasady wykonania

Hydroizolacja całej ławy fundamentowej💡 to podejście, które zapewnia solidną ochronę przed wodą na całej długości fundamentu i po całym jego obwodzie. W tej metodzie chodzi o to, by hydroizolacja obejmowała całą ławę – znajdowała się pod nią i tworzyła ciągłą warstwę ochronną dla całej konstrukcji fundamentu.

Sposób ten jest przez nas polecany, ponieważ zabezpiecza fundamenty przed bezpośrednim kontaktem z wodą i zapobiega podciąganiu kapilarnemu (czyli „wchłanianiu” wody w górę, do ścian i ław).

Przy wykonaniu hydroizolacji całościowej💡 również ważna jest odpowiednia kolejność prac. Najpierw hydroizolacja pozioma na warstwie betonu podkładowego💡, dopiero potem betonowanie ław (pamiętając o tym, że całość musi być wykonana w szalunkach). Oznacza to, że sama izolacja jest realizowana etapami: w pierwszej kolejności pod ławą (na warstwie chudego betonu), a później, po wzniesieniu ścian fundamentowych, także na samej konstrukcji ścian.

Zastosowanie rozwiązania

Sposób hydroizolacji dookoła ławy stosuje się w przypadku ław fundamentowych ze ścianami murowanymi, całych ścian i ław żelbetowych, czy słupów.

Tak w zasadzie jest to rozwiązanie uniwersalne, które idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy na działce masz wysoki poziom wód gruntowych. Dlaczego? Bo skutecznie izoluje fundamenty przed niekorzystnym wpływem wody. Sposób ten zwiększa tym samym trwałość fundamentów, eliminując ryzyko kontaktu konstrukcji z wodą, co bezpośrednio wpływa na długowieczność budynku. Oznacza to, że wybierając hydroizolację dookoła ławy minimalizujesz ryzyko uszkodzeń i degradacji fundamentów Twojego nowego domu.

Podsumowując:

Hydroizolacja całej ławy fundamentowej to rozwiązanie, które rekomendujemy szczególnie w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki lub tam, gdzie przewiduje się długotrwały okres użytkowania budynku (50 lat i więcej). Jest to pewny sposób na ochronę fundamentów, a na pewno Ci na tym zależy. 😉

Koszty hydroizolacji – analiza

Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie kosztów różnych wariantów izolacji. W naszych rozważaniach bazujemy na sposobie zaizolowania ściany fundamentowej, powyżej ławy fundamentowej do wysokości 1,0 m – czyli typowego rozwiązania w Polsce (choć nie do końca poprawnego, używanego tu przez nas tylko dla łatwego porównania). Konkretnie jest to prawie 155 m2 powierzchni do zaizolowania przy domku o powierzchni 100 m2 + 53 m2 garażu w rzucie parteru.

Dodatkowo przygotowaliśmy tabelę porównawczą kosztów materiałów i robocizny (taki kalkulator), którą możesz sprawdzić TUTAJ🔗. Dzięki temu plikowi możesz przeliczyć na swoich cenach i warstwach koszty, aby dokładnie porównać opcje hydroizolacji, które rozważasz.

[ Analiza przeprowadzona została w grudniu 2024. ]

Zaczynamy!

Opcje izolacji cienkowarstwowej

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest 2 x warstwa dysperbitu, co wynika z jego niskiej ceny i... patologicznej tradycji. Koszt samych materiałów dla domku 100 m2 + 53 m2 garażu na parterze wynosi nieco ponad 1000 zł. Jeśli zlecamy wykonanie tej izolacji profesjonalistom, robocizna pochłania dodatkowe 4628 zł, co łącznie daje ponad 5000 zł.

Problem? Taka izolacja praktycznie nie chroni fundamentów. Jest nietrwała, rozpuszcza się z czasem pod wpływem wilgoci. Innymi słowy – te 5000 zł, które na nią przeznaczysz to pieniądze wyrzucone w błoto.

Zgodnie z kartą techniczną producenta dysperbitu, powinno się stosować 2 do 4 warstw tego materiału. Porównując to jednak z profesjonalnym środkiem PCI Pecimor F (dwie warstwy), okazuje się, że dysperbit jest nie tylko jakościowo gorszy, ale kosztuje tyle samo przy 2 warstwach! Przy 4 warstwach dysperbitu, czyli tak jak prawdopodobnie każdy powinien zrobić (żeby było jako-tako) wychodzi ta zabawa prawie 4k drożej niż PCI F.

Alternatywą jest tutaj także środek Bitubase, którego koszt i jakość są porównywalne do PCI Pecimor F. Wszystkie te opcje to jednak izolacje cienkowarstwowe, które nie radzą sobie z mostkowaniem rys, gdy takie powstaną.

Opcje izolacji grubowarstwowej

Izolacje grubowarstwowe takie jak KMB są bardziej kosztowne, ale oferują znacznie wyższy poziom ochrony. Przykładowa kombinacja hydroizolacji “z prawdziwego zdarzenia” to PCI F jako grunt + dwie warstwy PCI Pecimor 2K (o łącznej grubości 4 mm). Koszt materiałów wynosi tu około 6000 zł. I jasne, to spory wydatek, ale z błogosławieństwem bożym w cenie – w końcu to izolacja typu KMB. A tak serio taki wariant zapewnia izolację najwyższej klasy, odporną na wszelkie warunki atmosferyczne i trwałą na lata. Według nas warto. ;)

Kolejna odsłona to sam Bitubase 2K, która jest jeszcze droższa, ale podobny jakościowo do poprzednika.

Czy warto wykonać hydroizolację samodzielnie?

Zdecydowanie tak, jeśli masz trochę czasu i chęci do pracy.

Choć robocizna w przypadku hydroizolacji, zarówno cienkowarstwowej, jak i grubowarstwowej, może być kosztowna, same prace nie należą do skomplikowanych. Nakładanie izolacji cienkowarstwowej przyrównalibyśmy do malowania ścian pędzlem, a grubowarstwowej – do nakładania tynku.

Przy sprzyjającej pogodzie takie zadanie można spokojnie wykonać w tydzień, oszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kwotę, którą pochłonęłaby robocizna, możesz więc przeznaczyć na wybranie lepszych materiałów – na przykład na izolację typu KMB. W efekcie zyskujesz solidną ochronę fundamentów i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. A jeśli przyłożysz się do tego zadania, efekt będzie porównywalny z pracą profesjonalistów, a może nawet lepszy! A na pewno tańszy. No i faktycznie będziesz mieć hydroizolację, a nie czarną maź, która nic tu nie daje.


TLDR

O hydroizolacji słów kilka

Dlaczego hydroizolacja? 🏠

Zawilgocenie ścian💡, pleśń, grzyb czy nawet uszkodzenia strukturalne...

Dopiero przygotowujesz się do budowy domu, więc być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, że takie problemy mogą wynikać z niewłaściwie wykonanej hydroizolacji fundamentu💡. A może nawet nie wiesz, że hydroizolację trzeba wykonać? I to dokładnie! Z dbałością o każdy szczegół, od właściwego wyboru materiałów po precyzyjne wykonanie poszczególnych etapów aplikacji. Dlatego zasługuje ona na osobny podpunkt. By na budowie wymarzonego domu podejść do tematu z odpowiednią wiedzą i pełnym przygotowaniem.

W dalszych lekcjach naszego Kursu Budowy Fundamentów znajdziesz dokładne wskazówki, sprawdzone techniki oraz praktyczne porady, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych błędów przy wykonywaniu hydroizolacji. Dowiesz się też jakie materiały rekomendujemy razem z ekspertami SUEZ Izolacje Budowlane🔗, jak je poprawnie zastosować oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby fundamenty były on point!

Jakiego materiału najlepiej użyć do hydroizolacji i jakie materiały się ze sobą łączą? 🏠

Wszystko ładnie, wszystko pięknie, hydroizolacja to must-have itp. itd.

Tylko na jaki materiał się zdecydować i jak tak właściwie rozpocząć research?

Na przykład od tej lekcji. :)

Jedną z najczęściej wybieranych i najlepszych opcji jest wykonanie izolacji poziomej💡 z papy i izolacji pionowej💡 z masy KMB. Z czego wynika jej popularność? Przede wszystkim z tego, że układanie papy to robota szybka i prosta, a papa nie pęka kiedy podłoże się zarysuje. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci – największym wyzwaniem jest tutaj staranne uszczelnienie połączenia między masą KMB, a papą. Jeśli nie zostanie to wykonane zgodnie z zaleceniami producenta, może pojawić się problem z nieszczelnościami. Aby tego uniknąć, często konieczne jest zastosowanie dodatkowych materiałów poprawiających przyczepność (= dodatkowe koszty).

Kolejną doskonałą opcją dla większości nowobudowanych domów wydaje się połączenie izolacji poziomej💡 ze szlamu mineralnego z izolacją pionową💡 z masy KMB. Materiały te doskonale ze sobą współgrają, liczy się tylko kolejność: najpierw szlam, potem masa KMB (wynika to z tego, że KMB jest hydrofobowe czyt. “odpycha wodę”). I gotowe – solidna i trwała hydroizolacja na lata zrobiona.

Jeśli zależy Ci na prawdziwej hydroizolacyjnej petardzie, to eksperci z SUEZ Izolacje Budowlane polecają papę fundamentową ICOPAL FUNDAMENT 4.0🔗 na izolację poziomą💡 oraz masa izolacyjna BituTop 2k🔗 jako izolację pionową💡 z fasetą💡 wykonaną z trójkątnej taśmy elastomerowo-bitumicznej Bornit DB🔗.

Wybór materiałów do hydroizolacji zależy tak właściwie od specyfiki Twojej budowy i nie oszukujmy się - budżetu. Z naszymi wskazówkami na pewno znajdziesz rozwiązanie idealne dla swojego domu i portfela.

Dysperbit jako hydroizolacja? 🏠

Wyjaśnijmy sobie coś na samym starcie. DYSPERBIT NIE JEST HYDROIZOLACJĄ💡, a jedynie może być kiepską warstwą gruntującą pod docelową hydroizolacją. Przez długi czas był popularnym wyborem, głównie ze względu na swoją niską cenę i brak lepszych opcji. Ale tak naprawdę to czy zastosujesz produkt dysperbitopodobny, czy pozostawisz ściany fundamentowe bez takiej warstwy niewiele zmieni w kwestii izolacji fundamentów, a kilkaset złotych wyrzucisz w błoto - dosłownie.

Możemy policzyć zgrubnie o jakich kwotach mówimy. Wyobraźmy sobie nasz dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych ze ścianami fundamentowymi💡 o wysokości 1 metr i obwodzie 80 metrów. Dysperbitem chcemy pomalować ściany dwukrotnie tylko od zewnątrz. Przy takich założeniach zużyjemy go około 160 kg, co przełoży się na bezsensowny wydatek rzędu 650 zł. A równie dobrze moglibyśmy pozostawić “goły mur”...

Na nasze szczęście (i Wasze!) na rynku pojawiły się zdecydowanie lepsze alternatywy, takie jak szlamy mineralne i KMB (polimerowo-bitumiczne masy hydroizolacyjne). W porównaniu do dysperbitu oferują one nie tylko lepszą izolację, ale także posiadają szereg innych zalet. Elastyczność, większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku szlamów mineralnych także paroprzepuszczalność i ochrona przed promieniami UV. Taka hydroizolacja to obecnie najlepsza praktyka dla standardowych domów jednorodzinnych! Warto zatem przy podejmowaniu decyzji o izolacji fundamentów sprawdzić Twojego wykonawcę i rozważyć bardziej rozsądne, nowocześniejsze sposoby, które zapewnią solidną ochronę, a także oszczędność czasu - bez ponownego izolowania fundamentów za kilka lat. Jeśli zastosujemy masę KMB na taką samą powierzchnię wydamy około 3200 zł. Subtelna różnica jest jednak taka, że w tym wypadku MAMY hydroizolację.

Teraz (gdy wiesz już jak ważna jest hydroizolacja) możesz mieć pewność, że po jej prawidłowym wykonaniu Twoje fundamenty będą nie tylko solidne, ale i doskonale zabezpieczone przed wilgocią. A to gwarancja, że Twój wymarzony dom będzie stał laaaaata!

Sposoby hydroizolacji ławy fundamentowej: dookoła czy na ławie?

I kolejny raz - może nawet trochę jak zacięta płyta, ale nie przeszkadza nam to 😀 - hydroizolacja💡 fundamentów to temat, którego nie można zlekceważyć! Chcemy, żeby Twoje fundamenty były suche i bezpieczne przez lata, więc porozmawiajmy o dwóch sposobach, jak to tak właściwie zrobić.

Ławę fundamentową💡 możesz zabezpieczyć na dwa sposoby: nakładając hydroizolację dookoła ławy, albo na samej ławie (pod ścianą murowaną).

W naszym Kursie polecamy rozwiązanie "dookoła", bo daje ono lepszą ochronę przed wodą, ale opiszemy też, jak działa metoda "na ławie" - by wybrać to, co najlepiej pasuje do Twojego projektu.

Zaczynamy!

Hydroizolacja na ławie fundamentowej

Podstawowe zasady wykonania

Hydroizolację na ławie💡 wykonujemy bezpośrednio po jej betonowaniu, przed wzniesieniem ściany fundamentowej💡 (tej murowanej). Po wzniesieniu ścian fundamentowych do poziomu 0, nanosimy na nie hydroizolację i łączymy ją z tą, którą wcześniej wykonaliśmy na ławie, tworząc szczelną powłokę chroniącą fundamenty przed wilgocią.

Brzmi prosto, prawda? No właśnie, nie zawsze jest to takie proste. Ważne, żeby zrozumieć, że ława w tej metodzie pozostaje bez hydroizolacji. Jest to akceptowalne, gdy woda nie wywiera ciśnienia na ściany i długotrwale nie zbiera się przy ławach.

Ochrona ławy

Beton💡 otuliny daje ochronę zbrojenia na czas użytkowania, czyli "zwyczajowo" przez 50 lat. W miejscach, gdzie mamy rdzenie💡 w ścianie fundamentowej, czy słupy trzeba zastosować dodatkowe zabezpieczenie. W takich punktach papę przecinają pręty zbrojeniowe, co może stwarzać „szczeliny” w izolacji. Zaleca się tu wykorzystanie do tego szlamu mineralnego💡. Ochrona ławy wymaga naprawdę precyzyjnej kolejności prac – najpierw izolujemy słupy, później ławę.

A jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że wszystko będzie działać przez kolejne pokolenia, możesz zwiększyć trwałość fundamentu, stosując beton napowietrzony lub wodoszczelny.

Zastosowanie rozwiązania

Gdzie ta metoda może się sprawdzić? Na gruntach, które dobrze przepuszczają wodę, czyli takich, w których nie będzie się ona gromadzić się przy fundamencie. Zatem, jeśli Twoja działka jest położona na takim terenie, a zwierciadło wód gruntowych znajduje się kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu posadowienia, możesz przemyśleć tę opcję.

Dodatkowo, jeśli projektujesz dom z myślą o typowym okresie użytkowania (50 lat), to także jest całkiem rozsądny wybór.

Podsumowując:

Jeśli Twoje fundamenty znajdują się w miejscu, gdzie nie ma ryzyka zbierania się wody (stabilny poziom wód gruntowych), to hydroizolacja wykonana na ławie będzie ok. Jeśli natomiast masz do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, gromadzeniem się wody lub innymi niekorzystnymi warunkami – lepiej postawić na hydroizolację całych ław fundamentowych.

I jak to się mówi przysłowiowo... dmuchać na zimne.😉

Hydroizolacja całej ławy

Podstawowe zasady wykonania

Hydroizolacja całej ławy fundamentowej💡 to podejście, które zapewnia solidną ochronę przed wodą na całej długości fundamentu i po całym jego obwodzie. W tej metodzie chodzi o to, by hydroizolacja obejmowała całą ławę – znajdowała się pod nią i tworzyła ciągłą warstwę ochronną dla całej konstrukcji fundamentu.

Sposób ten jest przez nas polecany, ponieważ zabezpiecza fundamenty przed bezpośrednim kontaktem z wodą i zapobiega podciąganiu kapilarnemu (czyli „wchłanianiu” wody w górę, do ścian i ław).

Przy wykonaniu hydroizolacji całościowej💡 również ważna jest odpowiednia kolejność prac. Najpierw hydroizolacja pozioma na warstwie betonu podkładowego💡, dopiero potem betonowanie ław (pamiętając o tym, że całość musi być wykonana w szalunkach). Oznacza to, że sama izolacja jest realizowana etapami: w pierwszej kolejności pod ławą (na warstwie chudego betonu), a później, po wzniesieniu ścian fundamentowych, także na samej konstrukcji ścian.

Zastosowanie rozwiązania

Sposób hydroizolacji dookoła ławy stosuje się w przypadku ław fundamentowych ze ścianami murowanymi, całych ścian i ław żelbetowych, czy słupów.

Tak w zasadzie jest to rozwiązanie uniwersalne, które idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy na działce masz wysoki poziom wód gruntowych. Dlaczego? Bo skutecznie izoluje fundamenty przed niekorzystnym wpływem wody. Sposób ten zwiększa tym samym trwałość fundamentów, eliminując ryzyko kontaktu konstrukcji z wodą, co bezpośrednio wpływa na długowieczność budynku. Oznacza to, że wybierając hydroizolację dookoła ławy minimalizujesz ryzyko uszkodzeń i degradacji fundamentów Twojego nowego domu.

Podsumowując:

Hydroizolacja całej ławy fundamentowej to rozwiązanie, które rekomendujemy szczególnie w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki lub tam, gdzie przewiduje się długotrwały okres użytkowania budynku (50 lat i więcej). Jest to pewny sposób na ochronę fundamentów, a na pewno Ci na tym zależy. 😉

Koszty hydroizolacji – analiza

Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie kosztów różnych wariantów izolacji. W naszych rozważaniach bazujemy na sposobie zaizolowania ściany fundamentowej, powyżej ławy fundamentowej do wysokości 1,0 m – czyli typowego rozwiązania w Polsce (choć nie do końca poprawnego, używanego tu przez nas tylko dla łatwego porównania). Konkretnie jest to prawie 155 m2 powierzchni do zaizolowania przy domku o powierzchni 100 m2 + 53 m2 garażu w rzucie parteru.

Dodatkowo przygotowaliśmy tabelę porównawczą kosztów materiałów i robocizny (taki kalkulator), którą możesz sprawdzić TUTAJ🔗. Dzięki temu plikowi możesz przeliczyć na swoich cenach i warstwach koszty, aby dokładnie porównać opcje hydroizolacji, które rozważasz.

[ Analiza przeprowadzona została w grudniu 2024. ]

Zaczynamy!

Opcje izolacji cienkowarstwowej

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest 2 x warstwa dysperbitu, co wynika z jego niskiej ceny i... patologicznej tradycji. Koszt samych materiałów dla domku 100 m2 + 53 m2 garażu na parterze wynosi nieco ponad 1000 zł. Jeśli zlecamy wykonanie tej izolacji profesjonalistom, robocizna pochłania dodatkowe 4628 zł, co łącznie daje ponad 5000 zł.

Problem? Taka izolacja praktycznie nie chroni fundamentów. Jest nietrwała, rozpuszcza się z czasem pod wpływem wilgoci. Innymi słowy – te 5000 zł, które na nią przeznaczysz to pieniądze wyrzucone w błoto.

Zgodnie z kartą techniczną producenta dysperbitu, powinno się stosować 2 do 4 warstw tego materiału. Porównując to jednak z profesjonalnym środkiem PCI Pecimor F (dwie warstwy), okazuje się, że dysperbit jest nie tylko jakościowo gorszy, ale kosztuje tyle samo przy 2 warstwach! Przy 4 warstwach dysperbitu, czyli tak jak prawdopodobnie każdy powinien zrobić (żeby było jako-tako) wychodzi ta zabawa prawie 4k drożej niż PCI F.

Alternatywą jest tutaj także środek Bitubase, którego koszt i jakość są porównywalne do PCI Pecimor F. Wszystkie te opcje to jednak izolacje cienkowarstwowe, które nie radzą sobie z mostkowaniem rys, gdy takie powstaną.

Opcje izolacji grubowarstwowej

Izolacje grubowarstwowe takie jak KMB są bardziej kosztowne, ale oferują znacznie wyższy poziom ochrony. Przykładowa kombinacja hydroizolacji “z prawdziwego zdarzenia” to PCI F jako grunt + dwie warstwy PCI Pecimor 2K (o łącznej grubości 4 mm). Koszt materiałów wynosi tu około 6000 zł. I jasne, to spory wydatek, ale z błogosławieństwem bożym w cenie – w końcu to izolacja typu KMB. A tak serio taki wariant zapewnia izolację najwyższej klasy, odporną na wszelkie warunki atmosferyczne i trwałą na lata. Według nas warto. ;)

Kolejna odsłona to sam Bitubase 2K, która jest jeszcze droższa, ale podobny jakościowo do poprzednika.

Czy warto wykonać hydroizolację samodzielnie?

Zdecydowanie tak, jeśli masz trochę czasu i chęci do pracy.

Choć robocizna w przypadku hydroizolacji, zarówno cienkowarstwowej, jak i grubowarstwowej, może być kosztowna, same prace nie należą do skomplikowanych. Nakładanie izolacji cienkowarstwowej przyrównalibyśmy do malowania ścian pędzlem, a grubowarstwowej – do nakładania tynku.

Przy sprzyjającej pogodzie takie zadanie można spokojnie wykonać w tydzień, oszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kwotę, którą pochłonęłaby robocizna, możesz więc przeznaczyć na wybranie lepszych materiałów – na przykład na izolację typu KMB. W efekcie zyskujesz solidną ochronę fundamentów i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. A jeśli przyłożysz się do tego zadania, efekt będzie porównywalny z pracą profesjonalistów, a może nawet lepszy! A na pewno tańszy. No i faktycznie będziesz mieć hydroizolację, a nie czarną maź, która nic tu nie daje.


TLDR

0:00/1:34

O hydroizolacji słów kilka

Dlaczego hydroizolacja? 🏠

Zawilgocenie ścian💡, pleśń, grzyb czy nawet uszkodzenia strukturalne...

Dopiero przygotowujesz się do budowy domu, więc być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, że takie problemy mogą wynikać z niewłaściwie wykonanej hydroizolacji fundamentu💡. A może nawet nie wiesz, że hydroizolację trzeba wykonać? I to dokładnie! Z dbałością o każdy szczegół, od właściwego wyboru materiałów po precyzyjne wykonanie poszczególnych etapów aplikacji. Dlatego zasługuje ona na osobny podpunkt. By na budowie wymarzonego domu podejść do tematu z odpowiednią wiedzą i pełnym przygotowaniem.

W dalszych lekcjach naszego Kursu Budowy Fundamentów znajdziesz dokładne wskazówki, sprawdzone techniki oraz praktyczne porady, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych błędów przy wykonywaniu hydroizolacji. Dowiesz się też jakie materiały rekomendujemy razem z ekspertami SUEZ Izolacje Budowlane🔗, jak je poprawnie zastosować oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby fundamenty były on point!

Jakiego materiału najlepiej użyć do hydroizolacji i jakie materiały się ze sobą łączą? 🏠

Wszystko ładnie, wszystko pięknie, hydroizolacja to must-have itp. itd.

Tylko na jaki materiał się zdecydować i jak tak właściwie rozpocząć research?

Na przykład od tej lekcji. :)

Jedną z najczęściej wybieranych i najlepszych opcji jest wykonanie izolacji poziomej💡 z papy i izolacji pionowej💡 z masy KMB. Z czego wynika jej popularność? Przede wszystkim z tego, że układanie papy to robota szybka i prosta, a papa nie pęka kiedy podłoże się zarysuje. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci – największym wyzwaniem jest tutaj staranne uszczelnienie połączenia między masą KMB, a papą. Jeśli nie zostanie to wykonane zgodnie z zaleceniami producenta, może pojawić się problem z nieszczelnościami. Aby tego uniknąć, często konieczne jest zastosowanie dodatkowych materiałów poprawiających przyczepność (= dodatkowe koszty).

Kolejną doskonałą opcją dla większości nowobudowanych domów wydaje się połączenie izolacji poziomej💡 ze szlamu mineralnego z izolacją pionową💡 z masy KMB. Materiały te doskonale ze sobą współgrają, liczy się tylko kolejność: najpierw szlam, potem masa KMB (wynika to z tego, że KMB jest hydrofobowe czyt. “odpycha wodę”). I gotowe – solidna i trwała hydroizolacja na lata zrobiona.

Jeśli zależy Ci na prawdziwej hydroizolacyjnej petardzie, to eksperci z SUEZ Izolacje Budowlane polecają papę fundamentową ICOPAL FUNDAMENT 4.0🔗 na izolację poziomą💡 oraz masa izolacyjna BituTop 2k🔗 jako izolację pionową💡 z fasetą💡 wykonaną z trójkątnej taśmy elastomerowo-bitumicznej Bornit DB🔗.

Wybór materiałów do hydroizolacji zależy tak właściwie od specyfiki Twojej budowy i nie oszukujmy się - budżetu. Z naszymi wskazówkami na pewno znajdziesz rozwiązanie idealne dla swojego domu i portfela.

Dysperbit jako hydroizolacja? 🏠

Wyjaśnijmy sobie coś na samym starcie. DYSPERBIT NIE JEST HYDROIZOLACJĄ💡, a jedynie może być kiepską warstwą gruntującą pod docelową hydroizolacją. Przez długi czas był popularnym wyborem, głównie ze względu na swoją niską cenę i brak lepszych opcji. Ale tak naprawdę to czy zastosujesz produkt dysperbitopodobny, czy pozostawisz ściany fundamentowe bez takiej warstwy niewiele zmieni w kwestii izolacji fundamentów, a kilkaset złotych wyrzucisz w błoto - dosłownie.

Możemy policzyć zgrubnie o jakich kwotach mówimy. Wyobraźmy sobie nasz dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych ze ścianami fundamentowymi💡 o wysokości 1 metr i obwodzie 80 metrów. Dysperbitem chcemy pomalować ściany dwukrotnie tylko od zewnątrz. Przy takich założeniach zużyjemy go około 160 kg, co przełoży się na bezsensowny wydatek rzędu 650 zł. A równie dobrze moglibyśmy pozostawić “goły mur”...

Na nasze szczęście (i Wasze!) na rynku pojawiły się zdecydowanie lepsze alternatywy, takie jak szlamy mineralne i KMB (polimerowo-bitumiczne masy hydroizolacyjne). W porównaniu do dysperbitu oferują one nie tylko lepszą izolację, ale także posiadają szereg innych zalet. Elastyczność, większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku szlamów mineralnych także paroprzepuszczalność i ochrona przed promieniami UV. Taka hydroizolacja to obecnie najlepsza praktyka dla standardowych domów jednorodzinnych! Warto zatem przy podejmowaniu decyzji o izolacji fundamentów sprawdzić Twojego wykonawcę i rozważyć bardziej rozsądne, nowocześniejsze sposoby, które zapewnią solidną ochronę, a także oszczędność czasu - bez ponownego izolowania fundamentów za kilka lat. Jeśli zastosujemy masę KMB na taką samą powierzchnię wydamy około 3200 zł. Subtelna różnica jest jednak taka, że w tym wypadku MAMY hydroizolację.

Teraz (gdy wiesz już jak ważna jest hydroizolacja) możesz mieć pewność, że po jej prawidłowym wykonaniu Twoje fundamenty będą nie tylko solidne, ale i doskonale zabezpieczone przed wilgocią. A to gwarancja, że Twój wymarzony dom będzie stał laaaaata!

Sposoby hydroizolacji ławy fundamentowej: dookoła czy na ławie?

I kolejny raz - może nawet trochę jak zacięta płyta, ale nie przeszkadza nam to 😀 - hydroizolacja💡 fundamentów to temat, którego nie można zlekceważyć! Chcemy, żeby Twoje fundamenty były suche i bezpieczne przez lata, więc porozmawiajmy o dwóch sposobach, jak to tak właściwie zrobić.

Ławę fundamentową💡 możesz zabezpieczyć na dwa sposoby: nakładając hydroizolację dookoła ławy, albo na samej ławie (pod ścianą murowaną).

W naszym Kursie polecamy rozwiązanie "dookoła", bo daje ono lepszą ochronę przed wodą, ale opiszemy też, jak działa metoda "na ławie" - by wybrać to, co najlepiej pasuje do Twojego projektu.

Zaczynamy!

Hydroizolacja na ławie fundamentowej

Podstawowe zasady wykonania

Hydroizolację na ławie💡 wykonujemy bezpośrednio po jej betonowaniu, przed wzniesieniem ściany fundamentowej💡 (tej murowanej). Po wzniesieniu ścian fundamentowych do poziomu 0, nanosimy na nie hydroizolację i łączymy ją z tą, którą wcześniej wykonaliśmy na ławie, tworząc szczelną powłokę chroniącą fundamenty przed wilgocią.

Brzmi prosto, prawda? No właśnie, nie zawsze jest to takie proste. Ważne, żeby zrozumieć, że ława w tej metodzie pozostaje bez hydroizolacji. Jest to akceptowalne, gdy woda nie wywiera ciśnienia na ściany i długotrwale nie zbiera się przy ławach.

Ochrona ławy

Beton💡 otuliny daje ochronę zbrojenia na czas użytkowania, czyli "zwyczajowo" przez 50 lat. W miejscach, gdzie mamy rdzenie💡 w ścianie fundamentowej, czy słupy trzeba zastosować dodatkowe zabezpieczenie. W takich punktach papę przecinają pręty zbrojeniowe, co może stwarzać „szczeliny” w izolacji. Zaleca się tu wykorzystanie do tego szlamu mineralnego💡. Ochrona ławy wymaga naprawdę precyzyjnej kolejności prac – najpierw izolujemy słupy, później ławę.

A jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że wszystko będzie działać przez kolejne pokolenia, możesz zwiększyć trwałość fundamentu, stosując beton napowietrzony lub wodoszczelny.

Zastosowanie rozwiązania

Gdzie ta metoda może się sprawdzić? Na gruntach, które dobrze przepuszczają wodę, czyli takich, w których nie będzie się ona gromadzić się przy fundamencie. Zatem, jeśli Twoja działka jest położona na takim terenie, a zwierciadło wód gruntowych znajduje się kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu posadowienia, możesz przemyśleć tę opcję.

Dodatkowo, jeśli projektujesz dom z myślą o typowym okresie użytkowania (50 lat), to także jest całkiem rozsądny wybór.

Podsumowując:

Jeśli Twoje fundamenty znajdują się w miejscu, gdzie nie ma ryzyka zbierania się wody (stabilny poziom wód gruntowych), to hydroizolacja wykonana na ławie będzie ok. Jeśli natomiast masz do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, gromadzeniem się wody lub innymi niekorzystnymi warunkami – lepiej postawić na hydroizolację całych ław fundamentowych.

I jak to się mówi przysłowiowo... dmuchać na zimne.😉

Hydroizolacja całej ławy

Podstawowe zasady wykonania

Hydroizolacja całej ławy fundamentowej💡 to podejście, które zapewnia solidną ochronę przed wodą na całej długości fundamentu i po całym jego obwodzie. W tej metodzie chodzi o to, by hydroizolacja obejmowała całą ławę – znajdowała się pod nią i tworzyła ciągłą warstwę ochronną dla całej konstrukcji fundamentu.

Sposób ten jest przez nas polecany, ponieważ zabezpiecza fundamenty przed bezpośrednim kontaktem z wodą i zapobiega podciąganiu kapilarnemu (czyli „wchłanianiu” wody w górę, do ścian i ław).

Przy wykonaniu hydroizolacji całościowej💡 również ważna jest odpowiednia kolejność prac. Najpierw hydroizolacja pozioma na warstwie betonu podkładowego💡, dopiero potem betonowanie ław (pamiętając o tym, że całość musi być wykonana w szalunkach). Oznacza to, że sama izolacja jest realizowana etapami: w pierwszej kolejności pod ławą (na warstwie chudego betonu), a później, po wzniesieniu ścian fundamentowych, także na samej konstrukcji ścian.

Zastosowanie rozwiązania

Sposób hydroizolacji dookoła ławy stosuje się w przypadku ław fundamentowych ze ścianami murowanymi, całych ścian i ław żelbetowych, czy słupów.

Tak w zasadzie jest to rozwiązanie uniwersalne, które idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy na działce masz wysoki poziom wód gruntowych. Dlaczego? Bo skutecznie izoluje fundamenty przed niekorzystnym wpływem wody. Sposób ten zwiększa tym samym trwałość fundamentów, eliminując ryzyko kontaktu konstrukcji z wodą, co bezpośrednio wpływa na długowieczność budynku. Oznacza to, że wybierając hydroizolację dookoła ławy minimalizujesz ryzyko uszkodzeń i degradacji fundamentów Twojego nowego domu.

Podsumowując:

Hydroizolacja całej ławy fundamentowej to rozwiązanie, które rekomendujemy szczególnie w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki lub tam, gdzie przewiduje się długotrwały okres użytkowania budynku (50 lat i więcej). Jest to pewny sposób na ochronę fundamentów, a na pewno Ci na tym zależy. 😉

Koszty hydroizolacji – analiza

Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie kosztów różnych wariantów izolacji. W naszych rozważaniach bazujemy na sposobie zaizolowania ściany fundamentowej, powyżej ławy fundamentowej do wysokości 1,0 m – czyli typowego rozwiązania w Polsce (choć nie do końca poprawnego, używanego tu przez nas tylko dla łatwego porównania). Konkretnie jest to prawie 155 m2 powierzchni do zaizolowania przy domku o powierzchni 100 m2 + 53 m2 garażu w rzucie parteru.

Dodatkowo przygotowaliśmy tabelę porównawczą kosztów materiałów i robocizny (taki kalkulator), którą możesz sprawdzić TUTAJ🔗. Dzięki temu plikowi możesz przeliczyć na swoich cenach i warstwach koszty, aby dokładnie porównać opcje hydroizolacji, które rozważasz.

[ Analiza przeprowadzona została w grudniu 2024. ]

Zaczynamy!

Opcje izolacji cienkowarstwowej

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest 2 x warstwa dysperbitu, co wynika z jego niskiej ceny i... patologicznej tradycji. Koszt samych materiałów dla domku 100 m2 + 53 m2 garażu na parterze wynosi nieco ponad 1000 zł. Jeśli zlecamy wykonanie tej izolacji profesjonalistom, robocizna pochłania dodatkowe 4628 zł, co łącznie daje ponad 5000 zł.

Problem? Taka izolacja praktycznie nie chroni fundamentów. Jest nietrwała, rozpuszcza się z czasem pod wpływem wilgoci. Innymi słowy – te 5000 zł, które na nią przeznaczysz to pieniądze wyrzucone w błoto.

Zgodnie z kartą techniczną producenta dysperbitu, powinno się stosować 2 do 4 warstw tego materiału. Porównując to jednak z profesjonalnym środkiem PCI Pecimor F (dwie warstwy), okazuje się, że dysperbit jest nie tylko jakościowo gorszy, ale kosztuje tyle samo przy 2 warstwach! Przy 4 warstwach dysperbitu, czyli tak jak prawdopodobnie każdy powinien zrobić (żeby było jako-tako) wychodzi ta zabawa prawie 4k drożej niż PCI F.

Alternatywą jest tutaj także środek Bitubase, którego koszt i jakość są porównywalne do PCI Pecimor F. Wszystkie te opcje to jednak izolacje cienkowarstwowe, które nie radzą sobie z mostkowaniem rys, gdy takie powstaną.

Opcje izolacji grubowarstwowej

Izolacje grubowarstwowe takie jak KMB są bardziej kosztowne, ale oferują znacznie wyższy poziom ochrony. Przykładowa kombinacja hydroizolacji “z prawdziwego zdarzenia” to PCI F jako grunt + dwie warstwy PCI Pecimor 2K (o łącznej grubości 4 mm). Koszt materiałów wynosi tu około 6000 zł. I jasne, to spory wydatek, ale z błogosławieństwem bożym w cenie – w końcu to izolacja typu KMB. A tak serio taki wariant zapewnia izolację najwyższej klasy, odporną na wszelkie warunki atmosferyczne i trwałą na lata. Według nas warto. ;)

Kolejna odsłona to sam Bitubase 2K, która jest jeszcze droższa, ale podobny jakościowo do poprzednika.

Czy warto wykonać hydroizolację samodzielnie?

Zdecydowanie tak, jeśli masz trochę czasu i chęci do pracy.

Choć robocizna w przypadku hydroizolacji, zarówno cienkowarstwowej, jak i grubowarstwowej, może być kosztowna, same prace nie należą do skomplikowanych. Nakładanie izolacji cienkowarstwowej przyrównalibyśmy do malowania ścian pędzlem, a grubowarstwowej – do nakładania tynku.

Przy sprzyjającej pogodzie takie zadanie można spokojnie wykonać w tydzień, oszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kwotę, którą pochłonęłaby robocizna, możesz więc przeznaczyć na wybranie lepszych materiałów – na przykład na izolację typu KMB. W efekcie zyskujesz solidną ochronę fundamentów i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. A jeśli przyłożysz się do tego zadania, efekt będzie porównywalny z pracą profesjonalistów, a może nawet lepszy! A na pewno tańszy. No i faktycznie będziesz mieć hydroizolację, a nie czarną maź, która nic tu nie daje.